Kobiecości

Ustal priorytety oraz ulubione zajęcia

Ustal priorytety oraz ulubione zajęcia
Warszawa, 16 maja 2019 INFORMACJA PRASOWA Ustal priorytety oraz ulubione zajęcia Małgorzata Ohme podpowiada, jak radzić sobie z obowiązkami domowymi Zakupy, pranie, odkurzanie, gotowanie czy

Warszawa, 16 maja 2019
INFORMACJA PRASOWA

Ustal priorytety oraz ulubione zajęcia

Małgorzata Ohme podpowiada, jak radzić sobie z obowiązkami domowymi

Zakupy, pranie, odkurzanie, gotowanie czy zmywanie –to lista obowiązków, które wykonujemy niemal codzienniei… często niechętnie.

Z badania„Podział obowiązków wpolskich gospodarstwach domowych” zrealizowanego przez markę Indesit wynika, że na domowe zajęciakobiety poświęcają aż do 5 godzin dziennie, zazwyczaj kosztem odpoczynku czy chwilzrodziną1.

Nie musi tak być –zatem, czy wspólne sprzątanie może być sposobem na budowanie ipielęgnowanie rodzinnych relacji?Psycholog Małgorzata Ohme podpowiada, jak radzić sobie z obowiązkami domowymi, by znaleźć też czas dla siebie i rodziny. Moja przyjaciółka pewnej niedzieli, późnym wieczorem, wróciła ze szkolenia. Po pracowitym weekendzie, podczas którego się dokształcała, wpada do domu, a tam Sodoma iGomora. Możecie sobie wyobrazić –trójka dzieci, mąż, pies, dwa koty i brak kobiecej ręki przez dwa dni. Przyjaciółka normalnie weszłaby ipierwsze co –wzięłaby się za sprzątanie: zbieranie brudnych ubrań, naczyń, odkurzanie, mycie podłogi, wszystko to, o czym zapomnieli członkowie jej rodziny.

Jednak tym razem było inaczej.Usiadła wfotelu i spytała dzieci, czy zagrają w jakąś planszówkę. Mąż zaskoczony, a ona: „Wiesz, czego się dowiedziałam na szkoleniu? Że najważniejszą wartością w moim życiu nie jest porządek w domu, ale coś zupełnie innego”–mówi psycholog Małgorzata Ohme.1Raport zrealizowany na zlecenie marki Indesit –badanie ilościowe realizowane techniką CAWI –przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 04.07.2018 –10.07.2018 r, N=501.

Codziennie po pracy wracamy do domu i zazwyczaj tam czeka na nas… drugi etat. Pranie, sprzątanie, odebranie dzieci ze szkoły czy gotowanie to zajęcia, które zajmują nam naprawdę dużo czasu–Polki poświęcają aż do 5 godzinna codzienne zadania domowe, podczas gdy ich partnerzy jedynie do 2 godzin1. A potem, po całym dniu spędzonym na obowiązkach zawodowych idomowych, nie mamy już czasu dla siebie ani dla rodziny.

A to już wiesz?  Domowe sposoby na naturalne piękno – to działa!

Czy na pewno idealnie wysprzątany dom powinien być dla nas najważniejszy?Psycholog Małgorzata Ohme radzi, by odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.Ustal swoje priorytetyUsiądź wieczorem, weź do ręki kartkę i długopis. Po jednej stronie wypisz te rzeczy, które są dla ciebie w życiu najważniejsze, zaczynając od tych, na których najbardziej ci zależy, które są twoim życiowym priorytetem. Gotowe? A teraz z drugiej strony uczciwie napisz, ile czasu na nie poświęcasz. Pamiętasz moją przyjaciółkę, która wróciła ze szkolenia?

Tam właśnie mieli takie ćwiczenie, po wykonaniu którego ona zobaczyła, że choć dla niej priorytetem jest rodzina, małżeństwo, przyjaciele, to najwięcej czasu spędza na domowych obowiązkach ipracy. To dlatego powiedziała, że chce zagrać z dziećmi w planszkówkę, że chce spędzić znimi czas, a nie chodzić po domu i zbierać z podłóg skarpetki, dresy, kubki z biurek dzieci. To nie porządek w domu jest dla niej najważniejszy, ale relacje z najbliższymi. Myślicie, że od tego dnia miała w domu wieczny bałagan?

Nieprawda, poprawa relacji rodzinnych ułatwiła podział obowiązków, bo każdy dostrzegł, jak jest to dla nich ważne iwszyscy –dzieci, mąż iona, zadbali o to, by móc wspólnie spędzić wieczór, porozmawiać, razem obejrzeć film, a nie widzieć tylko mamę czy żonę, która jak chmura gradowa stara się podołać wszystkim domowym obowiązkom–radzi psycholog Małgorzata Ohme.Być może więc, po wykonaniu tego ćwiczenia, okaże się, że najważniejsza jest dla nas rodzina, spędzenie czasu zmężem idziećmiczy spotkania z przyjaciółmi. Zastanówmy się więc, ile zajmuje nam codzienne zbieranie kubków zparapetów i skarpetek

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy