Wiadomości branżowe

Powstanie Warszawskie w historia.wp.pl

Powstanie Warszawskie w historia.wp.pl
Po 70 latach od wybuchu, Powstanie Warszawskie niezmiennie wzbudza silne, nieraz skrajne, emocje. Historia.wp.pl przedstawia ten heroiczny zryw niepodległościowy oczami powstańców oraz wybitnych ekspertów. Nikt tak nie opowie o powstaniu, jak sami bohaterowie walk o stolicę. Serwis historia.wp.pl przygotował więc cykl rozmów z uczestnikami dramatycznych wydarzeń z 1944 roku. By móc zrozumieć wybory powstańców i podjęte wówczas decyzje warto jak najwięcej rozmawiać z uczestnikami wydarzeń – mówi Sławomir Cedzyński, Kierownik Działu Serwisów Informacyjnych Grupy Wirtualna Polska – Pozwoli to uniknąć jednoznacznych ocen powstania pisanych wyłącznie z perspektywy miękkiego fotela, wiele lat po odzyskaniu suwerenności. Użytkownicy Historii WP poznają więc bezpośrednie relacje żołnierzy Armii Krajowej, między innymi tragiczne wspomnienia Stanisława Likiernika. Z kolei prof. 

Po 70 latach od wybuchu, Powstanie Warszawskie niezmiennie wzbudza silne, nieraz skrajne, emocje. Historia.wp.pl przedstawia ten heroiczny zryw niepodległościowy oczami powstańców oraz wybitnych ekspertów.

Nikt tak nie opowie o powstaniu, jak sami bohaterowie walk o stolicę. Serwis historia.wp.pl przygotował więc cykl rozmów z uczestnikami dramatycznych wydarzeń z 1944 roku.

By móc zrozumieć wybory powstańców i podjęte wówczas decyzje warto jak najwięcej rozmawiać z uczestnikami wydarzeń ? mówi Sławomir Cedzyński, Kierownik Działu Serwisów Informacyjnych Grupy Wirtualna Polska ? Pozwoli to uniknąć jednoznacznych ocen powstania pisanych wyłącznie z perspektywy miękkiego fotela, wiele lat po odzyskaniu suwerenności.

Użytkownicy Historii WP poznają więc bezpośrednie relacje żołnierzy Armii Krajowej, między innymi tragiczne wspomnienia Stanisława Likiernika. Z kolei prof. Witold Kieżun opowiada w serwisie nie tylko o dramatycznych walkach, których był uczestnikiem i za które odznaczony został przez gen. Bora-Komorowskiego krzyżem Virtuti Militari; powstanie opisuje też w sposób bardzo osobisty i ciepły, wspominając np. kobiety walczące w Warszawie. O jednej z nich, Elżbiecie Zawackiej, należącej do szeregów Cichociemnych, pisze w historia.wp.pl jeden z najpopularniejszych autorów książek historycznych, Wojciech Königsber.

Czytelnicy znajdą też w witrynie opinie ekspertów. Poznają poglądy nt. powstania dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, producenta filmu ?Miasto ruin? oraz Piotra Zychowicza, autora bestsellerów ?Pakt Ribbentrop-Beck? i ?Obłęd?44?. Tymoteusz Pawłowski na łamach serwisu opowiada m.in. o uzbrojeniu wykorzystywanym przez Niemców podczas oblężenia miasta.

Użytkownikom udostępniono kalendarium wydarzeń z 1944 roku, przedstawiające, dzień po dniu, walkę powstańców o swoje miasto. Dodatkowo, można prześledzić zniszczenia wojenne w Warszawie, sięgając do galerii zdjęć i porównując dawny i obecny wygląd stolicy.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Wirtualna Polska SA. Dostarczył
A to już wiesz?  Projekt nowelizacji ustawy o krajowym cyberbezpieczeństwie niezgodny z unijnym prawem. Może wywołać spór z Komisją Europejską [DEPESZA]

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy