Ból brzucha Kobieta i jej zdrowie Menstruacja

W jaki sposób nastolatki odczuwają ból brzucha związany z menstruacją?

W jaki sposób nastolatki odczuwają ból brzucha związany z menstruacją?
INFORMACJA PRASOWA KOMAR, JEŻ I DZIKI KOT, CZYLI CZYM JEST BÓL BRZUCHA DLA NASTOLATKI Warszawa, 2 lipca 2015 r. – W jaki sposób nastolatki odczuwają

INFORMACJA PRASOWA

KOMAR, JEŻ I DZIKI KOT,
CZYLI CZYM JEST BÓL BRZUCHA DLA NASTOLATKI

Warszawa, 2 lipca 2015 r. – W jaki sposób nastolatki odczuwają ból brzucha związany z menstruacją? Co wspólnego ma z nim komar, jeż i dziki kot? Czy ból menstruacyjny ogranicza codzienne funkcjonowanie? Na te i inne pytania szukał odpowiedzi lek NO-SPA podczas innowacyjnego badania People’s Lab , , przeprowadzonego w ramach projektu edukacyjnego „Brzuch mówi: NO-SPA”. Na forum online stworzonym w celu wymiany wiedzy i doświadczeń na temat bólów brzucha, spotkały się nastolatki w wieku 15-19 lat.

Jak pokazuje to badanie, największą zmorą nastolatek jest ból miesiączkowy. Dla większości wiąże się on ze spadkiem nastroju i brakiem chęci na robienie czegokolwiek. Wśród uczestniczek People’s Lab są takie, które starają się funkcjonować normalnie i nie rezygnować ze swoich stałych aktywności. Jednak dla wielu ból w trakcie miesiączki oznacza ograniczenie. Ogranicza to za mało powiedziane. Zmienia samopoczucie, aktywność fizyczną, często w trakcie takiego typu bólu jedyne co mogę robić, to jest leżenie lub spanie. Tak o wpływie bólu na codzienne funkcjonowanie mówiły uczestniczki badania .

Ból miesiączkowy pojawia się wraz z krwawieniem, które nie jest niczym przyjemnym i z pewnością powoduje pewien dyskomfort. Choć zlokalizowany jest w podbrzuszu, zdarza się, że promieniuje do kręgosłupa lub kończyn dolnych. Część pacjentek może odczuwać też nudności – komentuje dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk, ginekolog-położnik.

Każdego boli inaczej

Postrzeganie bólu menstruacyjnego przez nastolatki jest zróżnicowane i bardzo indywidualne – od słabego, poprzez umiarkowane, aż do bardzo silnego. Na bolesne miesiączki skarżą się przede wszystkim młode dziewczęta, u których rozpoczęło się miesiączkowanie. Najczęściej ból menstruacyjny pojawia się pierwszego dnia krwawienia, rzadziej jeden do dwóch dni przed menstruacją. Zwykle nie dokucza zbyt długo, ale potrafi być silny – mówi dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk.

Swoje dolegliwości nastolatki opisywały bardzo obrazowo: Leżysz na stole, a ktoś wwierca
Ci wiertarkę w brzuch albo łamie Ci kości; Jest jak komar, jak się przyplącze i ugryzie to boli
i boli… Jak jeż, który czasami się otwiera i sprawia ci ból niemiłosiernie, a czasami się chowa i przez pewien czas go nie ma. Trudno mi określić, może jakiś dziki kot. Przemieszczający się po całym ciele i szarpiący brzuch3.

Mity na temat bólu brzucha

Badanie prezentujące wiedzę i doświadczenia związane z bólem brzucha podczas menstruacji pokazało, że świadomość młodych kobiet na temat jego przyczyn i leczenia jest bardzo ogólna. Nastolatki wciąż zbyt mało wiedzą i z tego powodu powielają wiele błędnych przekonań3.
Mit 1: Skurcz ≠ ból

A to już wiesz?  Rynek in vitro w Polsce owiany tajemnicą

Nastolatki opisują ból menstruacyjny jako kłucie, ściskanie, gniecenie czy skurcz. Skojarzenie bólu brzucha ze skurczem jest bardzo trafne ze względu na fakt, iż większość dolegliwości jamy brzusznej spowodowana jest skurczami mięśni gładkich, które budują jelita, żołądek a także macicę. Dlatego, aby skutecznie walczyć z bólem brzucha, należy stosować w pierwszej kolejności lek rozkurczowy – mówi dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk.

Pomimo, że ból miesiączkowy jest spowodowany skurczem, to zależność tę zauważa tylko około połowa badanych. Zazwyczaj stosują wtedy lek rozkurczowy NO-SPA, rozróżniając go od innych leków przeciwbólowych, które działają ogólnoustrojowo. Spora grupa nie widzi jednak żadnej różnicy i nie rozumie sposobu działania leków3.

Mit 2: Najlepiej przeczekać

Nastolatki zgodnie twierdzą, że ból menstruacyjny jest naturalny dla każdej kobiety, dlatego starają się nie stosować żadnych leków, po prostu czekają aż minie albo stosują domowe sposoby, takie jak picie herbat ziołowych, stosowanie ciepłych okładów na podbrzusze (np. termofora)3. Pomóc może zmiana diety na nisko-tłuszczową, unikanie kofeiny czy nikotyny w tym czasie. Jednak wszelkie tego typu sposoby radzenia sobie z bólem są tylko wspomagające – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk.

Jak podkreśla ekspert, w początkowej fazie ból łatwiej zwalczyć. W rezultacie „przeczekiwania” bólu młode dziewczyny sięgają po leki dopiero przy jego dużym nasileniu, kiedy chcą już poradzić sobie z problemem jak najszybciej. Wówczas zażywają leki w ich opinii najsilniejsze, w tym dostępne na receptę3. Trzeba pamiętać, że czekając z zażyciem leku zbyt długo, a więc do momentu, gdy ból bardzo się nasili, doprowadzamy do sytuacji, kiedy stosujemy zbyt duże dawki i sięgamy po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne działające na cały organizm, a nie tak jak leki rozkurczowe, tylko w miejsce skurczu. Z praktyki leczenia młodych dziewczyn wynika, że często wystarczy zastosowanie właśnie leku rozkurczowego – mówi dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk.

Mit 3: Organizm przyzwyczaja się do leków przeciwbólowych

To, że nastolatki zwlekają z przyjęciem leków, wynika z częstej obawy przed działaniami niepożądanymi oraz uzależnieniem od środków przeciwbólowych. Jeżeli będziemy brać je dosyć często, to organizm się przyzwyczai i będzie trzeba przyjmować mocniejsze – argumentowały3.

A to już wiesz?  Ból, pieczenie w okolicach intymnych, częste parcie na pęcherz?

To jest mit. Nasz organizm nie uodparnia się na działanie takich leków. Oczywiście trzeba
je przyjmować w zalecanych dawkach i tylko wtedy, gdy odczuwamy ból. Ale ważną rzeczą,
o której należy pamiętać, jest stosowanie w pierwszej kolejności leków działających
na bezpośrednią przyczynę danego bólu brzucha, którą w jamie brzusznej i macicy jest skurcz mięśni gładkich – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk. Dopiero gdy leki rozkurczowe nie skutkują lub gdy bólowi brzucha towarzyszą bóle innych części ciała np. głowy, kręgosłupa, można zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Mogą one być odczuwane jako silniejsze, co wynika z ich wpływu ogólnoustrojowego, ale też jednocześnie powodują więcej działań niepożądanych.

Mit 4: Z bólem miesiączkowym nie warto iść do lekarza

Wiedza młodych dziewczyn o bólach brzucha i sposobach radzenia sobie z tym problemem opiera się głównie na ich własnych doświadczeniach lub doświadczeniach koleżanek, czasem matek. Rady ekspertów medycznych nie zasięgają praktycznie w ogóle. W badaniu jakościowym z udziałem 24 kobiet tylko jedna wymieniła lekarza, a jedna pielęgniarkę szkolną jako osoby, do których zwróciły się o poradę3.

To badanie potwierdza moje obserwacje – młodym dziewczynom brakuje podstawowych informacji, czym jest ból brzucha, jak stosować leki, kiedy ból brzucha może być sygnałem poważnych dolegliwości – podkreśla dr n. med. Agnieszka Timorek-Lemieszczuk. Dziewczyny powinny otrzymać taką wiedzę w czasie nauki w szkole np. na lekcjach biologii czy wychowania do życia w rodzinie. Edukacja dotycząca bólów brzucha ma ogromne znaczenie w kontekście niedopuszczenia do rozwinięcia się choroby w obrębie jamy brzusznej. I są takie sytuacje, kiedy warto zasięgnąć rady specjalisty, aby uniknąć przykrych następstw. W przypadku bólu menstruacyjnego trzeba pamiętać, że wizyta u lekarza jest konieczna, gdy ból jest bardzo ostry, powodujący nudności i wymioty oraz nie ustępuje
po przyjęciu leków rozkurczowych i dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych – dodaje.

packshot_lewy_20tab

* „Brzuch mówi: NO-SPA” to kampania zainicjowana przez lek NO-SPA, której celem jest edukowanie na temat różnych bólów brzucha, ich przyczyn, leczenia i sposobów radzenia sobie z nimi. Najważniejszym z działań jest People’s Lab – narzędzie online, pozwalające zgłębić doświadczenia Polaków na ten temat różnych bólów brzucha, dotrzeć do przyczyn i pokazać szerszy kontekst zagadnienia w różnych grupach wiekowych i bólowych. People’s Lab to szansa na wsłuchanie się w głosy wszystkich tych, którzy doświadczają dolegliwości tego typu.

A to już wiesz?  Pomóż podarować więcej w ramach drugiej edycji kampanii Always #AKCJADONACJA

***
NO-SPA, 40 mg, tabletki; każda tabletka zawiera: 40 mg chlorowodorku drotaweryny (Drotaverini hydrochloridum). Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna.
Wskazania do stosowania: stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem okołopęcherzykowym, zapaleniem przewodów żółciowych, zapaleniem brodawki Vatera; stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Jako leczenie wspomagające może zostać użyta bezpiecznie i z pożądanym skutkiem: w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki; w schorzeniach ginekologicznych: bolesnym miesiączkowaniu.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu. Ciężka niewydolność wątroby, nerek i serca. Blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.
Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 07/2014
Podmiot odpowiedzialny: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działanie niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Informacje o Sanofi

Firma Sanofi, działający na skalę globalną lider sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych, które zaspokajają potrzeby pacjentów. Sanofi rozwija pozycję lidera w siedmiu głównych obszarach terapeutycznych: rozwiązania dla cukrzyków, szczepionki dla ludzi, innowacyjne leki, środki ochrony zdrowia, rynki wschodzące, zdrowie zwierząt oraz nowa spółka Genzyme. Firma Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu (EURONEXT: SAN) i Nowym Jorku (NYSE: SNY).
Do Grupy Sanofi w Polsce należą: Sanofi-Aventis Sp. z o.o. – producent leków innowacyjnych i OTC (bez recepty), Sanofi Pasteur, największy na świecie producent szczepionek, Zentiva – lider produkcji leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, Nepentes Pharma, uznana spółka działająca w branży dermokosmetycznej , Genzyme, producent leków stosowanych w chorobach rzadkich oraz Merial, światowy lider w branży weterynaryjnej. Jedna z 112 fabryk Grupy Sanofi na świecie, jest zlokalizowana w Rzeszowie. Grupa Sanofi w Polsce zatrudnia ponad 1000 pracowników. Według danych IMS Health Polska, Grupa zajmuje jedno z wiodących miejsc w krajowym rankingu największych firm farmaceutycznych.
Więcej informacji na: www.sanofi.pl;

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy