Lifestyle Wiadomości branżowe

Dancehall zdobywa polską scenę muzyczną

Dancehall zdobywa polską scenę muzyczną
W Polsce systematycznie przybywa sympatyków wywodzącej się z Jamajki kultury dancehall. Na imprezowej mapie naszego kraju pojawiają się kolejne imprezy związane z tym gatunkiem muzyki i tańca, które przyciągają coraz większą publiczność. – Nieodłączoną częścią kultury dancehallu jest taniec. Ogólnie przyjęło się, że wszyscy, którzy przychodzą na imprezy tego typu, powinni znać kroki. Stąd, gdy przychodzi do wyboru najlepszej tancerki w kraju, to nie jest oceniane tylko to, jak dziewczyna trzęsie pupą – wyjaśnia Nina Cieślińska z 4fun TV, znana jako Lady Nina.Mistrzostwa Polski Dancehall Queen cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim najlepsza tancerka ma możliwość wyjazdu na międzynarodowe mistrzostwa dancehallu na Jamajce. W tym roku zwyciężczynią została Ale Camara.Kultura dancehallu opiera się również na muzyce. W Polsce tym gatunkiem inspirują się m.in.: Jamal, Marika, Ras Luta, a także grupy Vavamuffin oraz Eastwest Rockers.– Dancehall to jednak

W Polsce systematycznie przybywa sympatyków wywodzącej się z Jamajki kultury dancehall. Na imprezowej mapie naszego kraju pojawiają się kolejne imprezy związane z tym gatunkiem muzyki i tańca, które przyciągają coraz większą publiczność.

Nieodłączoną częścią kultury dancehallu jest taniec. Ogólnie przyjęło się, że wszyscy, którzy przychodzą na imprezy tego typu, powinni znać kroki. Stąd, gdy przychodzi do wyboru najlepszej tancerki w kraju, to nie jest oceniane tylko to, jak dziewczyna trzęsie pupą – wyjaśnia Nina Cieślińska z 4fun TV, znana jako Lady Nina.

Mistrzostwa Polski Dancehall Queen cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim najlepsza tancerka ma możliwość wyjazdu na międzynarodowe mistrzostwa dancehallu na Jamajce. W tym roku zwyciężczynią została Ale Camara.

Kultura dancehallu opiera się również na muzyce. W Polsce tym gatunkiem inspirują się m.in.: Jamal, Marika, Ras Luta, a także grupy Vavamuffin oraz Eastwest Rockers.

Dancehall to jednak przede wszystkim muzyka, która ma swoje korzenie na Jamajce i w niewolnictwie. Wywodzi się z reggae, ale jest zdecydowanie szybszy, dużo bardziej taneczny i imprezowy. Wszystkim wydaje się, że teksty w muzycy dancehallowej dotyczą tylko spraw rozrywkowych – tańca, seksu, zabawy. To do końca nie jest prawda, bo jamajscy muzycy tworzą mnóstwo piosenek wyrażających swoją kulturę, a oprócz tego dotykają one problemów społecznych, takich jak np. homofobia – mówi agencji Newseria Lifestyle prezenterka.

Coraz popularniejsze stają się także imprezy soundsystemowe oraz sound clashe. W 2012 roku w Polsce odbył się pierwszy międzynarodowy sound clash, w którym udział wzięły ekipy Million Vibes oraz Splendid.

Sound clashe to pojedynki soundsystemów, czyli duetów DJ plus MC na mikrofonie, które promują muzykę reggae i dancehall. Całość polega na tym, że kilka ekip naprzemiennie puszcza piosenki, a publiczność decyduje, kto zostaje mistrzem. W tych pojedynkach, oprócz zwykłych utworów, gra się także dubplate. Są to numery, które nagrywa konkretny artysta dla konkretnego soundsystemu, śpiewając w nich, że dany skład jest najlepszy. Można więc napisać do Seana Paula lub Bounty Killera z taką prośbą, ale najczęściej za dubplate’y się płaci. Wtedy właśnie Sean Paul może nagrać coś dla polskiego soundsystemu i zaśpiewać, że jest najlepszy – dodaje Cieślińska

A to już wiesz?  Powstaje wielki „plan Marshalla” dla Ukrainy. Polskie firmy chcą w nim jak najszerzej uczestniczyć

Jednym z popularniejszych sound clashy w Polsce był zorganizowany przez Red Bulla w 2012 roku pojedynek pomiędzy Acid Drinkers oraz Fisz Emade Tworzywo Sztuczne.

netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy